Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019

Στο ντέρμπι της Θεσσαλίας, Λάρισα-Βόλος 2-1

Με υπερπροσπάθεια και τεράστια ψυχικά αποθέματα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ πήρε από το παιχνίδι με αντίπαλο τον Βόλο αυτό που της στέρησε η τύχη στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε δύο δοκάρια.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 38’, με πολύ ωραίο τελείωμα με το αριστερό για τον Τόρες στη γωνία του Κρίστινσον.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 8' η ΑΕΛ είχε δοκάρι, σε σουτ του Φατιόν, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Καρανίκα στο 45'.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 0-2, όταν ο Μουνίθ βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Κρίστινσον, αλλά σάστισε και πλάσαρε άσχημα πάνω του.

Η μεγάλη ανατροπή για την ΑΕΛ ήρθε στην επανάληψη. Στο 57’ ο Φατιόν με άψογη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Το πέναλτι έκανε ο Τσίκα, απομακρύνοντας με το χέρι την μπάλα σε σέντρα στην περιοχή της ομάδας του.

Και η λύτρωση ήρθε στο 84’: Ο Ντάουντα μετά τις χαμένες ευκαιρίες του εξιλεώθηκε με το πλασέ για το 2-1, από το βολέ του… Κρίστινσον από τη μια περιοχή στην άλλη! «Κοιμήθηκε» η άμυνα του Βόλου!

ΛΑΡΙΣΑ (3-5-2): Κρίστινσον 7 – Μόρας 5,5, Ζίζιτς 5 (46’ Ασούμπρε), Μπράλιτς 5,5 – Καρανίκας 6, Κάτσε 6, Μιλοσάβλιεβιτς 6 (77’ Μπούστος), Φατιόν 6,5, Στάνκοβιτς 5,5 – Ουάρντα 7, Νούνιτς 5,5 (67’ Ντάουντα)

ΒΟΛΟΣ (4-2-3-1): Μελίσσας 6,5 – Φεράρι 7, Τσίκα 5, Δημόπουλος 5,5, Ντεντάκης 5 - Τσοκάνης 5,5, Μαξ 6 (88’ Ατιγιάτ) – Ζοάο 5,5 (70’ Μυστακίδης), Τόρες 6, Μουνίθ 5,5 – Μάντζης 5 (79’ Λύρατζης)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής) 5,5
ΒΟΗΘΟΙ: Σίπκας, Ζήρδας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25’ Φατιόν, 28’ Μπράλιτς, 62’ Κάτσε, 85’ Καρανίκας - 2’ Μουνίθ, 27’ Μαξ, 28’ Τόρες, 62’ Δημόπουλος, 74’ Μυστακίδης