Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2011

"ΠΑΘΟΣ Ή ΦΟΒΟΣ, Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ"

Στην ιστοσελίδα του Super 3 αναφέρονται τα ακόλουθα:

"Πάθος ή φόβος, η επιλογή δική σας
Σ’ ένα ματς όπου η εξοργιστική ποδοσφαιρική αφέλεια έκανε για μία ακόμη φορά την εμφάνισή της και ο διαιτητής Μάνταλος πήρε επάξια τον τίτλο ενός ακόμα σιχαμένου αποστάγματος του σάπιου ελληνικού ποδοσφαίρου, ο ΑΡΗΣ πέταξε στο καλάθι με τα σκουπίδια δύο βαθμούς και έμεινε στον έναν της ισοπαλίας απέναντι στη Λάρισα, εξακολουθώντας εκνευριστικά και επικίνδυνα να βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, με την ψαλίδα από τα playoffs να έχει πλέον ανοίξει στους 5 βαθμούς, έξι αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος.

Παρότι η ομάδα προηγήθηκε στο 90ό λεπτό, κατόρθωσε να προσθέσει ακόμα μια δυσάρεστη εμπειρία στις όσες μέχρι τώρα έχουμε ζήσει σαν οπαδοί, δεχόμενη γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ η γενικότερη εικόνα του ΑΡΗ και σε αυτό το ματς, ήταν η απίστευτη έλλειψη σταθερότητας από διάστημα σε διάστημα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Όπως, βέβαια, χαρακτηριστική ήταν και η φιγούρα, ή μάλλον καρικατούρα, του Μάνταλου, ο οποίος φρόντισε να ακολουθήσει πιστά τη νέα «μόδα» στα παιχνίδια του ΑΡΗ, «μόδα» που «αντικατέστησε» επάξια τα κανονικά γκολ που ακυρώνονται και τα πεντακάθαρα πέναλτι που δεν δίδονται και έχει να κάνει με τις καλά κρυμμένες κάρτες για τους αντιπάλους μας, οι οποίοι θα έπρεπε σχεδόν σε κάθε περίπτωση να τελειώνουν τους αγώνες τουλάχιστον με έναν παίκτη λιγότερο, όμως τελικά ο ΑΡΗΣ είναι αυτός που τιμωρείται με αστείες και ανύπαρκτες αποβολές, όπως και η μόνη ομάδα που βλέπει τους παίκτες της να πέφτουν κάτω από αντικανονικά μαρκαρίσματα, τα οποία μετατρέπονται ως διά μαγείας σε «παίζετε».

Ο Μάνταλος έβαλε και τη δική του «πινελιά» σε όλο αυτό το σιχαμένο σκηνικό, αφού μετά το 1-1 προσπαθούσε απροκάλυπτα να σπρώξει τη Λάρισα προς την περιοχή του ΑΡΗ, με φάουλ όχι απλά που δεν υπήρχαν, αλλά διεκδικούν το βραβείο για την καλύτερη εφεύρεση της χρονιάς, όπως και τοποθέτησε και το (άπλυτο) «κερασάκι» της όλης «τούρτας» (όχι αυτής που είχαμε σβήσει για την «επέτειο» των πέναλτι) στις καθυστερήσεις, όταν τέσσερις (4) παίκτες του ΑΡΗ είχαν βρεθεί φάτσα με την εστία και αυτός έτρεξε μάνι-μάνι να σφυρίξει τη λήξη, παρότι είχε επιτευχθεί γκολ στη διάρκεια του εξτρά χρόνου και έπρεπε αυτός να παραταθεί.

Όσο στα της ομάδας, το μήνυμά μας είναι σαφές. Οι ποδοσφαιριστές που έχουν την απίστευτη τιμή και ευλογία να φορούν τη φανέλα της πιο ένδοξης ομάδας της Βόρειας Ελλάδας και της ομάδας της οποίας οι οπαδοί έχουν γραφτεί και με «βούλα» στο πάνθεον εκ των πλέον πιστών και τρελαμένων σε όλον τον πλανήτη, όχι απλά οφείλουν, αλλά είναι 1.000.000% ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να δείξουν πάθος για εμάς σε όλα τα παιχνίδια και σε όλη τη διάρκεια καθενός από αυτά, αλλιώς είναι σίγουρο ότι θα νιώσουν φόβο απέναντί μας."

Στη συνέχεια γίνεται η ανάλυση του αγώνα της Λάρισας με τον Άρη που μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ