Πέμπτη 18 Ιουλίου 2024

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πινγκ πονγκ νέων: Επτά Έλληνες προκρίθηκαν στα ταμπλό του απλού

Επτά προκρίσεις στα νοκ άουτ του απλού κατάφεραν τελικά οι Έλληνες αθλητές στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 15 και Under 19 του Μάλμε. Δύο ημέρες κράτησαν τα προκριματικά γκρουπ, οι περισσότερες προκρίσεις είχαν κριθεί από την Τετάρτη 17/07 και σήμερα 18/07 ήρθαν άλλες δύο. Οι έφηβοι Αλέξανδρος Μαδέσης, Στάθης Μανωλόπουλος, οι παίδες Κώστας Φάκαρος, Γιάννης Κιοσελόγλου και η νεάνιδα Στέλλα Τζαρίδου βρέθηκαν στο κυρίως ταμπλό με πρωτιά στους ομίλους τους, ο έφηβος Γιάννη Κούτρα και ο παις Κωνσταντίνος Αλεξούδης με τη 2η θέση. Τα νοκ άουτ του αγωνίσματος αρχίζουν αύριο Παρασκευή 19/07. Στο σημερινό πρόγραμμα είναι και τα διπλά και στο τέλος τους θα γίνει νέα συνολική ενημέρωση.

Στο απλό εφήβων τρεις Έλληνες προχώρησαν τελικά από την προκριματική διαδικασία.

Ο Γιάννη Κούτρα πήρε τη 2η προνομιούχο θέση στο 2ο γκρουπ. Στην καθοριστική 3η αγωνιστική ξεπέρασε τον Σέρβο Ματίγια Σέπα με 3-1 σετ (5-11, 11-5, 14-12, 11-3).

Ο Αλέξανδρος Αλεξόπουλος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο 9ο γκρουπ το πολύ καλό ξεκίνημα, που είχε χτες. Έχασε σήμερα 3-0 σετ από τον Σκοτσέζο Καϊλούν Γιουάν (8-11, 11-13, 2-11) κι έμεινε εκτός ταμπλό σε τριπλή ισοβαθμία. Είχε 3 βαθμούς μαζί με τον σημερινό του αντίπαλο και τον επικεφαλής Ισπανό Μαρκ Μίρο και περιορίστηκε στην 3η θέση διότι από τα μεταξύ τους παιχνίδια είχε αρνητικό συντελεστή -1 (3 σετ υπέρ και 4 κατά).

Ο Δημήτρης Σωτηρόπουλος κατετάγη 3ος στο 37ο γκρουπ των 4ων αθλητών. Πήγε με μία νίκη και μία ήττα στην τελευταία αγωνιστική, είχε ισορροπημένη αναμέτρηση με τον Γερμανό επικεφαλής Μάνουελ Προχάσκα, ώσπου λύγισε με 3-1 σετ (9-11, 12-10, 9-11, 8-11) και αποκλείστηκε.

Ο Αλέξανδρος Μαδέσης και ο Στάθης Μανωλόπουλος είχαν εξασφαλίσει από την Τετάρτη θυμίζουμε την είσοδο στα νοκ άουτ με πρωτιά στο 22ο και το 26ο γκρουπ αντίστοιχα.

Στο απλό νεανίδων προχώρησε στο ταμπλό η Στέλλα Τζαρίδου και μάλιστα με την 1η θέση από τον όμιλό της. Στη σημερινή τελευταία αγωνιστική πέτυχε και τρίτη νίκη απέναντι στην Ελλάδα Γκεβοργκάν από την Αρμενία με 3-0 σετ (11-5, 12-10, 11-4).

Η Αγγελική Ευμορφιάδη αποκλείστηκε με την 3η θέση στο 27ο γκρουπ. Στο καθοριστικό ματς ηττήθηκε από την Έμα Βεντέλμπο Κλεμέντ από τη Δανία (επικεφαλής) με 3-0 σετ (7-11, 4-11, 8-11).

Η Ζωή Καζάκου έμεινε επίσης εκτός συνέχειας με την 3η θέση στο 29ο γκρουπ. Στο φινάλε κάμφθηκε από τη Βουλγάρα επικεφαλής Σιντέλια Μούτλου («χρυσή» βαλκανιονίκης στο διπλό κορασίδων πρόπερσι με τη Λεμονιά Γκαϊντατζή) με 3-0 σετ (3-11, 5-11, 11-13).

Η Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη περιορίστηκε στην 4η θέση του 26ου γκρουπ. Σήμερα έχασε από την Ιταλίδα επικεφαλής Σοφία Μινούρι με 3-0 σετ (6-11, 7-11, 8-11).

Στο απλό παίδων κρίθηκε την Πέμπτη η πρόκριση του Κωνσταντίνου Αλεξούδη. Είχε δώσει χτες και τα δύο παιχνίδια του στο 11ο γκρουπ, είχε οριακά μία νίκη και μία ήττα και περίμενε τον αγώνα του Εσθονού Μάρτιν Κράικο με τον Ουκρανό Μαξίμ Πάβλιουκ. Ο Κράικο σημείωσε και δεύτερη νίκη και ο αθλητής από την Ορεστιάδα πήρε την επόμενη προνομιούχο θέση.

Ο Θεοφάνης Μήτκας κατετάγη 3ος στο 26ο γκρουπ και αποκλείστηκε. Στον αποφασιστικής σημασίας αγώνα με τον Σέρβο Ιγκνάτ Γιακόβλεφ ο 15άχρονος αμυντικός μας έχασε με 3-0 σετ (8-11, 6-11, 8-11).

Θυμίζουμε ότι ο Γιάννης Κιοσελόγλου και ο Κώστας Φάκαρος είχαν σιγουρέψει από χτες την πρόκριση με δύο νίκες και πρωτιά στο 2ο και το 5ο γκρουπ αντίστοιχα.

Στο απλό κορασίδων τα κορίτσια μας πήραν με 4 βαθμούς την 3η θέση στους ομίλους τους και δεν μπήκαν στο ταμπλό. Η Χριστίνα Τζενίδη στο 6ο γκρουπ ήταν απόλυτα ανταγωνιστική κόντρα στην Κροάτισσα επικεφαλής Λάνα Μπένκο ώσπου έχασε με 3-1 σετ (12-14, 8-11, 12-10, 8-11).

Η Άννα-Φανουρία Μήτκα στο 20ο γκρουπ δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην ανωτερότητα της Γαλλίδας επικεφαλής Λίζα Ζάο. Έχασε με 3-0 σετ (5-11, 5-11, 5-11) και ολοκλήρωσε κι εκείνη στην 3η θέση την προσπάθειά της.