Παρασκευή 19 Ιουλίου 2024

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πινγκ πονγκ νέων: Στους «32» του απλού εφήβων ο Μανωλόπουλος

Η… άμυνα έφερε το πιο θετικό αποτέλεσμα για την ελληνική πλευρά κατά την 8η μέρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Under 15 και Under 19 του Μάλμε. Ο αμυντικός Στάθης Μανωλόπουλος παρουσιάστηκε και στα νοκ άουτ σε εξαιρετική κατάσταση και με δύο πολύ δύσκολες όσο και σπουδαίες νίκες μπήκε στους πρώτους «32» του απλού εφήβων. Στον 1ο γύρο επικράτησε στα επτά σετ και στον 2ο ξεπέρασε το 14ο φαβορί του αγωνίσματος στα έξι σετ. Στην τελευταία του χρονιά ως έφηβος πέτυχε την καλύτερη πορεία του στο απλό του θεσμού και αύριο Σάββατο 20/07, στη 1μμ ώρα Ελλάδας, κόντρα στον Γάλλο Αντουάν Ζαν Κριστιάν Νουαρό, θα επιδιώξει ένα ακόμα βήμα, την πρόκριση στη 16άδα. Από το πρωί μέχρι το απόγευμα σήμερα 19/07 επτά Έλληνες έδιναν διαδοχικά αγώνες στα νοκ άουτ του απλού. Τέσσερις προχώρησαν στον 2ο γύρο και, ανεξάρτητα από τους αποκλεισμούς τους εκεί, όλοι πάλεψαν στα ίσια αθλητές με καλύτερο seeding κι έδειξαν τη δυναμική της ελληνικής αποστολής. Στο απλό παίδων ο Κώστας Φάκαρος είχε δύο ματς μπολ στο 7ο σετ και τελικά λύγισε στην παράταση. Στο απλό εφήβων ο Αλέξανδρος Μαδέσης και στο απλό νεανίδων η Στέλλα Τζαρίδου έχασαν δύσκολα στα έξι σετ. Τα τρία παιδιά πλασαρίστηκαν στις θέσεις 33-64.

Νωρίτερα, στον γύρο των «128», αποκλείστηκαν ο έφηβος Γιάννη Κούτρα και οι παίδες Γιάννης Κιοσελόγλου και Κωνσταντίνος Αλεξούδης. Ο Κούτρα βρίσκεται στα 16 του ακόμα, οι υπόλοιποι δύο θα είναι και του χρόνου στην παιδική κατηγορία.

Τελευταίοι χρονικά ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του απλού εφήβων στο σημερινό πρόγραμμα. Την πρόκριση στους «64» πήραν αρχικά ο Αλέξανδρος Μαδέσης και ο Στάθης Μανωλόπουλος, οι οποίοι από τους ομίλους τους είχαν προχωρήσει ως νικητές. Να σημειωθεί ότι απευθείας στους «64» βρέθηκαν σε όλες τις κατηγορίες τα 32 φαβορί, που απέφυγαν τα προκριματικά γκρουπ και στον 2ο γύρο ήταν από πριν καθορισμένο ότι θα κληρώνονταν με αθλητές/τριες από τους υπόλοιπους 32, που θα προχωρούσαν από τον 1ο γύρο.

Ο Μαδέσης (Νο 54) παρουσιάστηκε ιδιαίτερα σταθερός με αντίπαλο τον Αυστριακό Πάτρικ Σκέρμπινζ και δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης για το εμφατικό 4-0 σετ (11-6, 11-6, 11-4, 11-2).

Ο Μανωλόπουλος (Νο 58) επικράτησε οριακά σε συναρπαστικό αγώνα 70 λεπτών κόντρα τον Σουηδό Νοά Ντάλστρομ. Σε χαρακτηριστικά σημεία του αγώνα ο έμπειρος αμυντικός μας έχασε το 1ο σετ από 9-6 μπροστά, δεν πτοήθηκε ούτε όταν είδε τον αντίπαλο να φτάνει στην παράταση στο 3-1 και, αφού μείωσε με διαφορά, στο 6ο σετ έφτασε στον κρίσιμο 10ο πόντο με εντυπωσιακό σερί έξι πόντων. Στο ψυχοφθόρο 7ο σετ έκανε εξαιρετική αρχή και στην αλλαγή των πλευρών προηγήθηκε 5-1. Διαχειρίστηκε ολόσωστα το πλεονέκτημα και έφτασε στη νίκη με 4-3 (9-11, 15-13, 4-11, 14-16, 11-7, 11-8, 11-6). Ο Ντάλστρομ είναι δύο θέσεις ψηλότερα του πρωταθλητή μας στην ευρωπαϊκή κατάταξη (Νο 56), αλλά είχε προκριθεί με τη 2η θέση από τον όμιλό του.

Ο Κούτρα, που είχε περάσει στα νοκ άουτ με τη 2η θέση από τον όμιλό του ήταν αουτσάιντερ κόντρα στον Βούλγαρο Γιοάν Βελίτσκοφ, περσινό 2ο Βαλκανιονίκη του αγωνίσματος. Τον βρήκε σε πολύ καλή μέρα, ο ίδιος δεν μπόρεσε να απειλήσει και ηττήθηκε με 4-0 σετ (2-11, 3-11, 5-11, 9-11).

Στον γύρο των «64» ο Μανωλόπουλος είχε ν’ ανέβει νέο… βουνό και (παρότι είχε ξοδέψει ενέργεια και λίγο νωρίτερα κοουτσάροντας τον Φάκαρο επί μία ώρα) και ανταποκρίθηκε περίφημα! Με θαυμαστή απόδοση και περίσσεια αυτοπεποίθηση πέτυχε σπουδαία νίκη με 4-2 σετ απέναντι στον Σλοβάκο Σάμουελ Πάλουσεκ, νούμερο 14 του αγωνίσματος για να μπει στους πρώτους «32» του απλού εφήβων. Ο ιδιαίτερος τρόπος παιχνιδιού του υψηλόσωμου διεθνή μας με τη σταθερή άμυνα και την ποιοτική επίθεση έφερε από την αρχή σε δύσκολη θέση έναν ακόμα πολύ καλό Ευρωπαίο. Ο Μανωλόπουλος προηγήθηκε με 3-0 σετ και όταν ο Πάλουσεκ ανέβηκε φυσιολογικά και μείωσε σε 3-2 βρήκε ξανά τις διεξόδους στο ισορροπημένο 6ο σετ (12-10, 11-7, 11-7, 4-11, 6-11, 11-9). Το Σάββατο στις 13:00 θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στη 16άδα κόντρα στον Αντουάν Ζαν Κριστιάν Νουαρό. Ο Γάλλος δεν είναι στα πρώτα φαβορί, βρίσκεται στο νούμερο 39 των seeding κι επίσης έχει προχωρήσει από τα γκρουπ και με συνολικά τέσσερις νίκες.

Ο Μαδέσης έκανε τη δική του πολύ καλή προσπάθεια στον 2ο γύρο κόντρα στον Ραφαέλ Κονγκ από την Πορτογαλία, ο οποίος με βάση της θέση του στα seeding (Νο 32) ήταν ο τελευταίος, που πέρασε απευθείας στον 2ο γύρο. Ο πρωταθλητής Ελλάδας του αγωνίσματος δεν άρχισε καλά, όμως μετά το 2-0 ανέβασε την απόδοσή του και με δυνατή ψυχολογία έκανε στην παράταση το 2-2. Ο κινεζικής καταγωγής αντίπαλος αντέδρασε με τη σειρά του και πέρασε την τακτική του για το τελικό 4-2 (8-11, 2-11, 11-3, 12-10, 7-11, 4-11).

Στο ταμπλό του απλού παίδων ο Φάκαρος και ο Κιοσελόγλου πήγαν με την 1η θέση από τους ομίλους τους και κληρώθηκαν με 2ους. Ο Αλεξούδης, που είχε προκριθεί με τη 2η θέση, κληρώθηκε με νικητή ομίλου.

Ο Φάκαρος (Νο 37 στο αγώνισμα) αναμετρήθηκε με τον Σλοβένο Αλεξάνταρ Μίσκεβιτς. Έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα, είχε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη με 4-1 σετ (11-5, 11-4, 11-6, 9-11, 11-7). Ο βαθμός δυσκολίας ανέβηκε άμεσα λίγες ώρες μετά όταν στους «64» συνάντησε τον Άγγλο Αμπραχάμ Σελάδο, νούμερο 24 στα seeding του τουρνουά. Η αναμέτρηση είχε συναρπαστική διακύμανση, έφτασε στο 7ο σετ και τελικά μετά από μία ώρα ο Φάκαρος κάμφθηκε στην παράταση με 4-3 (14-12, 7-11, 9-11, 7-11, 11-4, 14-12, 12-14).

Ο πρωταθλητής Ελλάδας του αγωνίσματος είχε πάρει το προβάδισμα με ανατροπή από 6-10 και ακολούθως βρέθηκε 3-1 πίσω στα σετ. Μείωσε σχετικά εύκολα και μετά έφτασε στην ισοφάριση στην παράταση σώζοντας δύο ματς μπολ. Νωρίτερα στο 6ο σετ μάλιστα, είχε δεχτεί εκείνος την ισοφάριση από 10-7 μπροστά στους πόντους. Στο καθοριστικό 7ο σετ ο Φάκαρος έχανε 7-4, ισοφάρισε άμεσα και μετά απέκτησε δύο ματς πόιντ στο 10-9 και το 12-11. Δεν τα αξιοποίησε, ο Άγγλος έβγαλε την μπαλιά παραπάνω και πήρε τον καθοριστικό πόντο με τρομερό ράλι όπου σε σπιν στο σπιν από το forehand έστειλε απρόβλεπτα την μπάλα στο backhand του αντιπάλου.

Ο αγώνας έγινε στο τραπέζι 2 και μεταδόθηκε ζωντανά στο διαδίκτυο. Θυμίζουμε ότι ο Σελάδο αγωνίστηκε τον περασμένο Απρίλιο στο Europe Youth του Λουτρακίου, είχε πάρει τη 2η θέση στο ομαδικό παίδων με την Αγγλία και στα ημιτελικά είχε επικρατήσει του Φάκαρου.

O Κιοσελόγλου (Νο 34) αντιμετώπισε τον αριστερόχειρα Λιθουανό Μάρτιν Φρίζελ. Φάνηκε από την αρχή (σε ματς με ιντερνετική μετάδοση στην ETTU TV) ότι είχε πολύ δύσκολο έργο και στο 6-3 του 2ου σετ έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση. Γενικά δεν μπόρεσε να βγάλει σταθερή απόδοση και αποκλείστηκε με 4-0 σετ (4-11, 6-11, 8-11, 7-11).

Ο Αλεξούδης (Νο 43) τέθηκε αντιμέτωπος με τον εξαιρετικό παμπαίδα Λάντιμιρ Μαγιόροφ, ο οποίος είναι νούμερο 10 στον ευρωπαϊκό πίνακα αξιολόγησης Under 13. Υστερώντας στο 2ο και το 3ο σετ βρέθηκε να χάνει 3-0 από τον Ισπανό, μείωσε σε 3-1 και προηγήθηκε στο 5ο σετ, ωστόσο κάμφθηκε στην παράταση για το τελικό 4-1 (8-11, 5-11, 3-11, 11-7, 11-13).

Στο απλό νεανίδων η Τζαρίδου είχε μπει στο ταμπλό των «128» με το απόλυτο των νικών από γκρουπ των 4ων αθλητριών και βρήκε απέναντί της αθλήτρια προκρινόμενη με τη 2η θέση. Έχασε το 1ο σετ από την Αγγλίδα Έλα Πέσλεϊ, όμως συνέχισε με πολύ καλό ρυθμό και υπερτερώντας στις πιο δύσκολες στιγμές έφτασε σε νέα νίκη με 4-1 σετ (8-11, 11-8, 11-4, 11-9, 11-8). Με αυτό το αποτέλεσμα μάλιστα, έκανε βήμα παραπάνω στο ταμπλό σε σχέση με πέρσι, που είχε αποκλειστεί στον 1ο γύρο.

Στις «64» η Θεσσαλονικιά πρωταθλήτρια (νούμερο 75 στην ευρωπαϊκή κατάταξη του Ιουλίου) αντιμετώπισε το απόγευμα την Τσέχα Βεντούλα Σιτσάνοβα, νούμερο 20 στα φαβορί. Χωρίς πίεση μπήκε στο τραπέζι να κυνηγήσει την έκπληξη κι έκανε δυνατή αρχή κατακτώντας το 1ο σετ. Στη συνέχεια η Σιτσάνοβα βρήκε καλύτερο ρυθμό, πέρασε το παιχνίδι της και πήγε «καθαρά» στο 3-1. Η Τζαρίδου διατήρησε αυτοπεποίθηση και ηρεμία, βρήκε λύσεις και μείωσε στην παράταση σε 3-2 σετ. Στο επόμενο σετ γράφτηκε το τελικό 4-2 όταν η Σιτσάνοβα απέκτησε μικρό προβάδισμα με τις επιθέσεις της και το εκμεταλλεύτηκε (11-9, 5-11, 3-11, 7-11, 15-13, 7-11).

* Η πλατφόρμα της ETTU TV μεταδίδει ζωντανά στο διαδίκτυο όλους τους αγώνες, που γίνονται στα τραπέζια από το 1 έως το 4. Τα λινκ δημοσιεύονται στη διεύθυνση https://www.ettu.tv/en-int/page/home-ettu.

* Όλες οι πληροφορίες για τους αγώνες δίνονται στο λινκ https://www.ettu.org/en/events/european-youth-championships/draws–amp–results/. Η ETTU παρέχει και live scoring.