Σάββατο 29 Απριλίου 2017

Ο Άρης έκανε το 1-0 επί του ΠΑΟΚ μετά από παράταση

Ο ΠΑΟΚ μετρούσε δύο νίκες φέτος, ενώ με επικό φινάλε έστειλε το ντέρμπι στην παράταση (61-61), αλλά οι «κίτρινοι» δεν παραδόθηκαν αυτή τη φορά και στο έξτρα πεντάλεπτο νίκησαν 69-65, σπάζοντας έτσι το… ρόδι και κάνοντας παράλληλα το 1-0 στη σειρά των playoffs της Α1!

Το ματς

Πολύ ορεξάτοι μπήκαν οι Σόμπεϊ και Πέινερς στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να προηγηθεί αρχικά 2-8 και στη συνέχεια να φτάσει στο +7 (4-11), με τον Άρη από την άλλη να ήταν πολύ νευρικός. Στα μισά, οι «κίτρινοι» άρχισαν να βρίσκουν λύσεις, αλλά ο Αυστραλός εξακολουθούσε να ήταν «καυτός» και έτσι διατηρούσε μπροστά τους φιλοξενούμενους (9-15). Μετά από τάιμ άουτ του Πρίφτη, οι γηπεδούχοι έκαναν μία μίνι αντεπίθεση χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα (15-16), ωστόσο οι Κλάντον και ΜακΦάντεν ανέλαβαν δράση για την ομάδα του Μαρκόπουλου και έτσι έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι 20-16.

Κακό ποιοτικά ήταν το ματς στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και να σκοράρουν μόνο με βολές. Ωστόσο, αυτό βόλεψε τον Άρη, καθώς μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (19-21). Η εικόνα του ματς δεν παρουσίασε καμία βελτίωση ούτε στη συνέχεια, καθώς είχε πολύ –μπασκετικό- ξύλο, με απανωτά φάουλ, αλλά τις άστοχες βολές να κρατούν χαμηλά το σκορ (21-24), μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «κίτρινοι» άνοιξαν τον ρυθμό βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75μ. (30-30), αλλά η ομάδα του Μαρκόπουλου δεν πανικοβλήθηκε και παίζοντας σωστά στις δύο πλευρές του παρκέ, «έσφιξε» τους γηπεδούχους και πήγε στα αποδυτήρια με το +4 (33-37).

Καλύτερος ήταν και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ, πηγαίνοντας ξανά στο +6 (35-41), με τον Άρη να απαντά με τον Καββαδά για το 40-41 και το τρίποντο του Γιάνκοβιτς να φέρνει ξανά το ματς στην ισοπαλία (43-43), στα μισά. Το επόμενο διάστημα, οι δύο ομάδες ήταν τρομερά άστοχες, κάνοντας έναν άτυπο… διαγωνισμό και έχοντας πετύχει μόλις από ένα καλάθι η καθεμία, μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (45-45). Ο Άσκα… συνέδεσε ξανά την ομάδα του Μαρκόπουλου με το καλάθι και με δικούς του πόντους την έστειλε στο +5 (45-50), με τις δύο βολές του Κάμινγκς να διαμορφώνουν το 47-50.

Πάρα πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με το σκορ να παραμένει το ίδιο, ύστερα από τρία λεπτά. Μέχρι τα μισά, ο ΠΑΟΚ είχε… τσακωθεί με το καλάθι, με τον Άρη –χωρίς να εντυπωσιάζει- να παίρνει το πρώτο του προβάδισμα στο ματς με τον Κάμινγκς (51-50). Με τις δύο βολές του ΜακΦάντεν, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκ νέου μπροστά (51-52), αλλά οι Ξανθόπουλος και Γιάνκοβιτς απάντησαν για τους «κίτρινους», τους οποίους έστειλαν στο +5 (57-52), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Για ένα λεπτό οι δύο ομάδες «κόλλησαν», με τη μία βολή του Τσαϊρέλη να πηγαίνει τον Άρη στο +6 (58-52) και τον Σόμπεϊ να απαντά αμέσως (58-54), με το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς του ΠΑΟΚ ύστερα από εννιά λεπτά, στο τέταρτο δεκάλεπτο! Εκεί, με κάποιες καλές άμυνες οι «κίτρινοι» ξέφυγαν στο +7 (61-54) στα 40’’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν έλεγαν να… πεθάνουν! Αρχικά, με τρίποντο και φάουλ του Τσόχλα μείωσαν (61-58) και εκμεταλλευόμενοι τη λάθος επαναφορά των γηπεδούχων, η «βόμβα» του ΜακΦάντεν διαμόρφωσε το 61-61, αφού ο Γιάνκοβιτς στη λήξη αστόχησε πίσω από τα 6,75μ.!

Δύο λεπτά χρειάστηκαν οι δύο ομάδες για να σπάσουν το… ρόδι στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Ξανθόπουλο να περνάει μπροστά τον Άρη (63-61), με τον Σόμπεϊ να απαντά αμέσως για τον ΠΑΟΚ (63-64). Στη συνέχεια, το ματς έγινε… ροντέο! Χαμένες βολές (0/2 ο Τσαϊρέλης, 1/3 ο ΜακΦάντεν) και αμυντικά ριμπάουντ εκατέρωθεν, με τον Άρη να βγαίνει κερδισμένος αφού είχε πάρει εκ νέου το προβάδισμα (66-65), ενώ πήρε τη νίκη με το 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-37, 47-50, 61-61 κ.α., 69-65 παρ.