Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016

Άρης - ΠΑΟΚ 62-66

Ο ΠΑΟΚ είχε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να πάρει πολύ σπουδαία νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, κόντρα στον Άρη, επικρατώντας με 62-66.
Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντάριλ Μπράιαντ, κομβικός ο Λίνος Χρυσικόπουλος.
Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο του Άρη προς τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Άρης προσπάθησε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, χάρη σε Κάμινγκς και Ντραγκίσεβιτς (8-4, 4’). Ο ΠΑΟΚ, όμως δεν έχασε την επαφή του με το σκορ. Όχι μόνο αυτό, αλλά κατάφερε να δημιουργήσει και διαφορά, χάρη σε Πέινερς και Κλάντον (10-12, 7’). Η άμυνα των παικτών του Πρίφτη ήταν όπως την ήθελε ο προπονητής των «κίτρινων» και χάρη σε Κάμινγκς και Τσαϊρέλη ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδιαμα (18-16). Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και να δημιουργήσει διαφορά.

Κάθε φορά που προσπαθούσε να ξεμακρύνει ο Άρης (τρίποντο Τζένκινς για το 23-20), ερχόταν... απάντηση από τον ΠΑΟΚ (επί μέρους 0-4 από Χρυσικόπουλο για το 23-24). Μπράιαντ και Γλυνιαδάκης ανέβασαν την απόδοσή τους και ο «δικέφαλος» δημιούργησε διαφορά (23-28, 15’). Το παιχνίδι είχε παέι στα μέτρα των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου και με τους Τσόχλα και Σάιμπερτ να δίνουν λύσεις η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 6 πόντους (27-33, 18’). Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν και χάρη σε προσπάθειες των Ζάρα και Κάμινγκς μειώθηκε στον πόντο η διαφορά (32-33) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο ρυθμός του ντέρμπι, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έπεσε πάρα πολύ, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά επιπόλαια λάθη. Ο Άρης, πάντως, βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Αμερικανούς τους. Τζένκινς και Κάμινγκς πήραν προσπάθειες και το προβάδισμα άλλαξε χέρια ξανά (39-38, 25’). Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασε. Ο Μπράιαντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τον Σάιμπερτ να φωνάζει «παρών» το προβάδισμα άλλαξε χέρια για μία ακόμα φορα΄(39-43, 28’). Ο Γλυνιαδάκης έδωσε βοήθειες σε Μπράιαντ και Σάιμπερτ, διατηρώντας το «ασπρόμαυρο» προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (43-48).

Ο Άρης προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, όμως ο «δικέφαλος» είχε... παγιώσει τη διαφορά στους 6 πόντους, χάρη στην περιφέρειά του (47-53, 33’). Ο ΠΑΟΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και αυτό έδωσε τη δυνατότητα να αλλάξουν τα δεδομένα. Ο Ξανθόπουλος ήταν ο παίκτης-κλειδί των γηπεδούχων, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα για το +3 της ομάδας του (56-53, 35’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να ξαναπάρουν προβάδισμα, χάρη στον Χρυσικόπουλο (57-58, 38’).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με τον Άρη να παίρνει το προβάδισμα, χάρη σε μεγάλο σουτ του Ζάρα (62-61, 39’). Ο ΠΑΟΚ, όμως βρήκε λύσεις στο πρόσωπο των Γλυνιαδάκη και Χρυσικόπουλου, έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ του Ντραγκίσεβιτς (62-64, 37’’ για το τέλος). Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον ΠΑΟΚ, ο Μπράιαντ έβαλε 2 βολές και έτσι ο «δικέφαλος» έφυγε με μεγάλη νίκη από το Αλεξάνδρειο, επικρατώντας με 62-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-33, 43-48, 62-66.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 4, Ξανθόπουλος 4, Φλιωνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 8(2), Κάμινγκς 13(1), Ζάρας 9(2), Μούρτος 1, Σίμτσακ 5(1), Μπάκνερ 4, Καββαδάς, Ντραγκίσεβιτς 5(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 9, Κόνιαρης, Τσόχλας 8(2), Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 3(1), Γλυνιαδάκης 8, Σάιμπερτ 8(2), Μπράιαντ 14(1), Πέινερς 8(1), Κλάντον 8.