Δευτέρα 30 Ιουνίου 2014

ΨΥΧΟΦΘΟΡΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1)

Με τον Φάνη Γκέκα να είναι ο μοιραίος παίκτης της Εθνικής μας, δεν μπορέσαμε να εκπληρώσουμε το όνειρο της πρόκρισης στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2014. Ο Κέιλορ Νάβας κατάφερε να νικήσει τον Έλληνα φορ στο τέταρτο πέναλτι της Εθνικής και έτσι η Κόστα Ρίκα άφησε εκτός συνέχειας του Μουντιάλ την Ελλάδα, επικρατώντας με 5-4 στη «ρώσικη ρουλέτα» από τα έντεκα βήματα, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.
Νωρίτερα, το γκολ ισοφάρισης του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, είχε στείλει το ματς στην παράταση.
Η Κόστα Ρίκα είχε προηγηθεί στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Ρουίς, ενώ από το 66ο λεπτό η Ελλάδα είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω αποβολής του Ντουάρτε.